Вкусните гюзлеми се приготвят в цялата страна.
Има различни начини за правенето на гюзлеме. Произхода на този вид банички идва от Турция. Много ястия в нашата кухня са заимствани от там, но това е една друга тема. Гюзлеме се приготвят с различни видове тесто. В някой краища на България се правят от тесто с мая в други със сода бикарбонат, трети са от обикновено банично тесто, четвърти вместо с вода ги месят с прясно мляко… Общо взето всеки който прави този вид банички си има рецепта за тях.
Правила съм всички възможни варианти. Ще напиша всички рецепти, които знам за гюзлеми, като ще започна от тази с маята.
Продукти за гюзлеми на тиган:
Гюзлеме
Необходими Продукти
- 350 г брашно
- 200 мл вода хладка
- 1 ч.л. суха мая
- 1/2 ч.л. сол
- 20 г краве масло
- 30 мл олио
- 200 г сирене
Инструкции
- В хладката вода прибавяте маята и захарта. Разбърквате и оставяте маята да шупне. Към активираната мая добавяте солта и постепенно от брашно като бъркате. Щом сместа се сгъсти достатъчно да се отделя от стените, доизмесвате на ръка. Трябва да получите гладко и нелепнещо, меко тесто, което оставяте за 10 минути покрито да почива.
- Тестото разделяте на 8 приблизително равни части. Оформяте на топчета, които разточвате възможно най-тънко на кори. Всяка кора се поръсва с натрошено сирене и се сгъва като плик да се оформи квадратна баничка, като краищата се застъпват. Минавате леко от към сгънатата страна с точилката да прилепнат краищата. Подмазвате тиган с незалепващо покритие с олио и загрявате добре.
- Слагате една по една гюзлеметата в него и запичате от двете страни. По време на печенето температурата на котлона трябва да е умерена. Навремето са се правили на сач, но повечето котлони в днешно време са стъклокерамични и не позволяват използването на глинен сач. Горещите гюзлемета мажете с краве масло и ги слагате една над друга да се задушават.
Сервирате топли с айран или кисело мляко.
Пригответе си и чудесните бързи катми по тази рецепта: https://gozbite.com/barzi-katmi-s-kiselo-mlyako/
Каква захар?? Колко???
Здравейте,
за да се активира по-бързо маята, когато месите тесто се слага малка щипка захар. Това важи винаги когато използвате мая – разбира се може и без нея, но просто спомага за по-бързото започване на процеса на активация на маята.
Здравейте, пишете за шест рецепти за гюзлеми (гюзлемета), но само една има. Аз знам само за такава с банично тесто от брашно, сол и вода и се пържат с малко мазнина.
Правилно е да се каже едон гюзлеме – две, три, много гюзлемета.
Здравейте,
Тъй като думата е турска в много, се среща и гюзлеми, затова авторите на рецептата са описали по този начин думата, Въпреки това съм изцяло съгласен със забележката Ви и редактирах множественото число на повечето мета.
Поздрави!
в ОПИСАНИЕТО ПИШЕ ДА СЕ РАЗТВОРИ МАЯТА ВЪВ ВОДАТА СЪС ЗАХАРТА, А В ПРОДУКТИТЕ НЯМА ЗАХАР
Прекрасна рецепта . Наистина,намазани с масло, стават идеални,плюс мало олио в тигана при печенето.
След като се изпекат се намазват с масло от двете страни .Това е тайната.
Благодаря за чудесната и подробна рецепта 🙂 За начинаещ кулинар се справих отлично и станаха ГЮЗЛЕМИТЕ много вкусни!
БЕЗ МАЛКО МАЗНИНА В ЛИСТА-КОРА ИЛИ В ТИГАНА НЕ СА ВКУСНИ-СТАВАТ МНОГО СУХИ .-моето мнение.