Картофи

Картофите са най-популярните зеленчуци в света днес. Можем да ги намерим в много форми и разновидности. Както знаете, само подземната част на картофа е годна за консумация – целият надземен израстък, т.е. стъблото, листата, цветовете – имат токсичен ефект, тъй като съдържат соланин. Това вещество може да доведе до сериозно хранително отравяне. Трябва да се помни, че значителна концентрация на отровното вещество се намира и в кълновете от картофи от които те растат.

Картофите имат относително малко калории. 100 грама от този зеленчук са точно 76,7 kcal. Видът на съдържащите се компоненти на хранителни вещества зависи от цвета на вътрешността. В света има разновидности с бял, жълт, червен, розов, лилав и син интериор.

Не забравяйте да оставите коментар за рецептата - Колко време Ви отне да я приготвите, хареса ли Ви, импровизирахте ли с някоя съставка?...предварително Ви благодарим!

Жълтият цвят се определя от съдържанието на каротеноиди, докато лилавият и синият цвят се причиняват от антоцианини, които имат антиоксидантно действие. Цветната версия определя и съдържанието на микроелементи в картофа, но няма съмнение, че всеки от тях се характеризира с ниско съдържание на мазнини и голямо количество въглехидрати.

Картофи – витамини и хранителни стойности

 Картофите са богат източник на витамин С (приблизително 16 mg на 100 g), както и на витамини – витамин А, витамини от група В ( витамини В1 , В2 , В3 , В6 и В9 ),  витамин Е и К. Съдържат и минерали – хлор, цинк, фосфор, флуор, йод, магнезий, манган, мед, калий, натрий, калций и желязо. Освен това те са източник на растителен протеин и ценно нишесте, т.е. сложен въглехидрат, който е източник на енергия, необходима за работата на клетките на нашето тяло.

 Минералите, съдържащи се в картофите, като желязо, фосфор, калций, магнезий и цинк, подпомагат поддържането на правилна костна структура. Освен това желязото и цинкът играят ключова роля в производството на колаген. Витамините и минералите, съдържащи се в картофите, имат положителен ефект върху тялото ни. Те защитават сърцето ни, препоръчват се на диабетици и хора с хипертония. Картофите също са голяма доза енергия, която ще задоволи апетита ни за дълго време.

 Картофите са предимно ценен източник на нишесте , което се разгражда до глюкоза в тялото ни. Това от своя страна е горивото, което кара клетките на тялото да работят. Благодарение на това имаме енергия за действие, но също така се чувстваме сити за дълго време.

  В допълнение към минералите, картофите съдържат и витамини А, С, Е и витамини от група В (тиамин, ниацин, рибофлавин, пиридоксин). В тях можем да открием много витамин С, който укрепва имунитета на тялото ни. Интересното е, че картофите са най-богати на него веднага след разкопките. Времето за съхранение влияе на постепенната загуба на тази ценна съставка.

Картофът и лечебните му свойства за сърцето

 Картофите, богати на калий, се препоръчват в диетата на хора с артериална хипертония. При условие, че не се осоляват прекалено много, те имат положителен ефект върху намаляването на налягането. Кукоамините, открити в зеленчуците, също помагат. Варените картофи също трябва да бъдат включени в диетата на диабетиците. Съдържащото се в тях нишесте се усвоява постепенно, благодарение на което панкреасът може да го използва добре.

Картофите като част от нашата диета

 Най-здравословните картофи са варени, а не пържени. В тази форма те са много лесни за смилане, така че лесно можете да ги включите в детската диета. Те също ще бъдат идеални за тези, които имат проблеми с храносмилателната система. Фибрите, които съдържат, ги правят полезни при храносмилателни проблеми, диария и запек. Варените картофи също трябва да се консумират от хора, страдащи от киселини – те облекчават симптомите.

Използването на картофи в козметиката – суров картоф за подути очи

 Картофите имат не само лечебен ефект отвътре, но и действат отвън! Суровите картофени филийки върху клепачите намаляват подпухналостта и тъмните кръгове под очите. След десетина минути такъв компрес, всичко, което трябва да направите, е да измиете лицето си със студена вода. Сутрешното подуване трябва да изчезне и очите ви ще изглеждат освежени!

Картофи – разкрасяващи свойства за кожата

 Козметичната употреба на картофи не се ограничава до компреси за очи. Можете също така да приготвите маска за лице! Ако кожата ви е суха, настържете суровия зеленчук на ренде със стоманена мрежа или ако имате мазна кожа, намачкайте варения картоф с вилица и комбинирайте с малко сметана. Нанесете върху лицето и изчакайте около 20 минути, след което измийте картофената маска с топла вода. В случай на суха кожа, картофът ще овлажни кожата, а в случай на мазна кожа – ще премахне излишния себум.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *