Спанакът е често срещан зеленчук, той е не само вкусен, но и много здравословен. Използва се като ценен източник на витамини и минерали, както и за лечение и профилактика на някои заболявания. Продуктът се консумира суров, добавя се към салати и супи, правят се гъсти сосове, пържени или варени, които се използват, като естествен оцветител в различни ястия.

Полезни факти за спанака:

   Различните ползи за здравето на спанака са свързани с наличието на минерали, витамини, пигменти и фитонутриенти, включително калий, манган, цинк, магнезий, желязо и калций. Спанакът може да се отглежда  в градината или да се купи на пазара. Той е източник на витамини като фолиева киселина, ниацин, витамин А, витамин В6, витамин С и много други.

Не забравяйте да оставите коментар за рецептата - Колко време Ви отне да я приготвите, хареса ли Ви, импровизирахте ли с някоя съставка?...предварително Ви благодарим!

  Други важни елементи, включително тиамин и рибофлавин, които се използват при различни реакции в организма, също се намират в спанака. Също така е богат на пигменти като бета-каротин, лутеин, ксантен и хлорофилин. Най-хубавото е, че спанакът е с ниско съдържание на мазнини. Спанакът предлага разнообразни полезни свойства за човешкия организъм, независимо дали се консумира суров или варен.

Ползи за здравето:

  Спанакът има благоприятен ефект върху организма и му дава възможност да се справя с много заболявания. Листните зеленчуци като спанака са полезни за жени и мъже, които отслабват или страдат от определени заболявания, бременни жени и деца.

  Една от важните ползи, за здравето, на спанака е, че той противодейства на оксидативния стрес в клетките на организма. Оксидативният стрес се дължи на свободните радикали в клетките. Те увреждат клетъчните мембрани и ускоряват стареенето. Листата на спанака обаче съдържат много антиоксиданти, които свързват свободните радикали и по този начин намаляват оксидативния стрес.

  На следващо място, честата консумация на спанак е полезна за очите. Зеленчукът съдържа големи количества лутеин и зеаксантин. И двете са каротеноиди, които предпазват окото от увреждане и придават на спанака характерния цвят. Също така е богат на нитрати, които могат да помогнат за регулиране на кръвното налягане.

Как да изберете и съхранявате спанака?

   За да сте сигурни в качеството на спанака, той трябва да е свеж. Това може да се определи от твърдостта на листата, светлозеления им цвят и характерната хрупкавост, която произвеждат при натискане. Ако по време на проверката откриете петна, потъмняване, сухи краища или тъмни стъбла, това означава, че имате старо растение. Също така, не рискувайте и купувайте спанак, който има меки или изсъхнали листа.

  Тъй като спанакът не остава дълго свеж, се преоръчва да го консумирате възможно най-скоро. Ако вземете листата у дома със себе си, ще трябва да ги поставите в съд с вода в хладилника, където те не могат да се държат повече от 2 дни. Можете да използвате и друг метод за удължаване на свежестта на спанака – увит в найлонов плик, не мийте спанака, преди да го съхранявате. Ако е необходимо, спанакът може да бъде замразен, за да удължи срока на годност до 2 месеца, но нищо не може да се сравни с полезността и вкуса на пресният зеленчук.

Как да приготвяте ястия от  спанак?

  Спаначена супа  – Сварете половин килограм спанак и накълцайте в блендер или използвайте готово картофено пюре. Сварете телешкия бульон, извадете месото и нарежете на парчета. В бульона хвърлете картофите, трябва да е 0, 5 кг, гответе, до готовност. Пасирайте картофеното пюре директно в супата. Добавете спаначеното пюре към супата да заври и варете 2 минути. Трябва да направите дресинг за супата: добавете сок от лимон, чаена лъжичка сладък червен пипер и малко черен пипер към чаша заквасена сметана.

  Палачинки със спанак – Първо трябва да изпечете неподсладени палачинки. Попарете листата на спанака с вряща вода. Поставете 2-3 листа спанак върху палачинка, поръсете отгоре настърганото сирене и го завийте на руло. Палачинки, сгънати във формата и печени във фурната. Палачинките могат да бъдат заменени с тънък арменски лаваш. Преди да поставите във фурната, намажете рулата с разтопено масло.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *