Едва ли има друг хранителен продукт през последните години, който да генерира такъв интерес като авокадото. Със своята кремообразна консистенция и безпогрешен вкус се е превърнало в популярна съставка от най-различни ястия. Независимо дали ще е като част от класически в салата, сос за ястие или като съставка в екстравагантен десерт – авокадото предлага на феновете на готвенето безброй приложения. В тази статия ще научите защо мазнините наистина правят авокадото здравословно и какви други ползи предлага този плод.
Авокадото – не само вкусно, но и особено здравословно
Едва ли някой друг плод осигурява толкова важни хранителни вещества, колкото авокадото. Той не само е особено добър източник на здравословни ненаситени мастни киселини, но и много витамини и минерали, като витамини от група В, витамин К, мед, витамин Е и витамин С. Те са от голямо значение за здравето и осъществяват важна роля в множество процеси в тялото.
Колко калории има в половин авокадо?
В зависимост от размера, половин авокадо има около 200 до 250 калории поради високия дял на растителни мазнини. В допълнение към бананите, авокадото е богато на калий, който е важен за клетките, за да предават стимули. Той е особено полезен срещу високо кръвно налягане.
Авокадото не се счита само за модерен доставчик на вкусни хранителни вещества, особено подходящо за вегетарианци и вегани. Въпреки високото си съдържание на мазнини и съответния брой калории, авокадото е много здравословно. За разлика от други видове плодове, авокадото не съдържа почти никаква захар или плодови киселини, като същевременно осигурява много важни хранителни вещества.
Авокадото е богато на ненаситени мастни киселини
Подобно на зехтина, авокадото е част от противовъзпалителната диета и следователно е полезно за сърцето. Мазнините в авокадото обаче се състоят главно от здравословни ненаситени мастни киселини, от които организмът не може да произвежда всички свои собствени (полиненаситени мастни киселини) и които поради това трябва да бъдат погълнати чрез храната. Балансираната диета, която се основава на висок дял на мононенаситени и полиненаситени мастни киселини, заедно с нисък процент на наситени мастни киселини, минимизира риска от някои коронарни сърдечни заболявания, като например сърдечен удар.
Авокадото е полезно при бременност
По време на бременността растящото дете се нуждае от множество хранителни вещества, за да се роди здраво и добре развито. Ако бъдещата майка има диета с ниско съдържание на хранителни вещества, много от тях се черпят от собствените магазини на майката. По този начин природата се грижи бебето да получи всичко, от което се нуждае. Изключение тук обаче е витаминът фолиева киселина. Трябва да се приема обилно преди началото на бременността, независимо дали чрез здравословна диета или хранителни добавки. Адекватният прием предпазва от спонтанни аборти и нарушения в развитието на детето.
Само 100 грама авокадо покриват почти една трета от дневната нужда от фолиева киселина на средностатистически възрастен. Необходимостта от фолиева киселина за бременни жени обаче е почти два пъти по-висока. Тъй като не само тялото на майката, но и бебето се нуждае от обилна фолиева киселина за своето развитие, трябва да се обърне двойно внимание на здравословните храни, богати на фолиева киселина.
Включете Авокадото във Вашата Диета
Диетата с високо съдържание на фибри, основана на пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове, е свързана с по-нисък риск от много болести. Предвид настоящата популярност на авокадото, някои хора твърдят че има отражение дори и върху рак. Досега обаче няма достатъчно проучвания, които да докажат директен защитен ефект.
Авокадото е много полезно за очите
Не само морковите съдържат каротеноидите, които са важни за зрението ни. Авокадото също така осигурява лутеин и зеаксантин. Тези бета-каротини могат да се превърнат във витамин А и поради това се наричат още провитамин А. Благодарение на високото си съдържание на лутеин, авокадото предпазва от очни заболявания.
Купуване и съхранение на авокадо: за какво да внимавате
Кората не трябва да има пукнатини или вдлъбнатини. Черното обезцветяване на пулпата показва презрялост. Незрялото авокадо не трябва да се съхранява в хладилник, тъй като това ще прекъсне процеса на узряване. Зряло, нарязано авокадо може безопасно да се съхранява в хладилника за два до три дни. Ако зеленият цвят на пулпата се запазва, препоръчително е да оставите сърцевината в авокадото или да я залеете с лимонов сок.