Лукът е една от най-често срещаните храни, използваме го ежедневно, неразривна част от българската национална кухня. Но обхватът на приложението му е много по-широк, отколкото сме предполагали и надхвърля готвенето. Лукът е един от най-популярните и широко разпространени зеленчуци в света, той се използва в кулинарията и медицината почти във всички краища на планетата. Между другото, не само самият зеленчук може да се възползва, но и обвивката му с нейните полезни свойства.
Лукът, заема уникално място в домашната медицина. Неговите свойства се използват при лечение на настинки и кожни заболявания. Най-често свързан с пикантен вкус и мирис, той се използва в народната медицина от векове. Разберете свойствата на лука и защо си струва да го консумирате.
Здравословни свойства на лука
Лукът осигурява важни хранителни вещества – съдържа голямо количество витамин С, източник е на диетични фибри и фолиева киселина. Той също така съдържа калций, желязо и протеини. Лукът е с ниско съдържание на натрий и без мазнини. Съдържа обаче кверцетин, флавоноид, които действат като антиоксиданти, като забавят процеса на стареене. Проучванията показват, че кверцетин помага за премахване на свободните радикали в тялото.
Години изследвания показват, че яденето на лук може да бъде от полза за намаляване на риска от някои заболявания.
Консумирането на лук може да помогне за предотвратяване на:
- Атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания, инфаркти и инсулти – изследователи откриха, че лютият лук проявява мощна антитромбоцитна активност. Лукът действа като разредител на кръвта и инхибитор на тромбоцитите, предотвратявайки образуването на кръвни съсиреци.
- Хипертония – консумацията на лук понижава кръвното налягане поради високото съдържание на калий в зеленчука.
- Остеопороза – Изследвания в университета в Берн установяват, че консумацията на един грам сух лук на ден в продължение на четири седмици увеличава съдържанието на костни минерали при плъхове с повече от 17%. Тези данни предполагат, че консумацията на лук може да намали честотата на остеопороза.
- Рак – в допълнение към кверцетина, лукът съдържа фитохимикали, които имат различни здравословни свойства, включително противоракови и антимикробни свойства.
- Трихофития – консумирането на лук след антибиотично лечение е препоръчително, тъй като зеленчукът има фунгицидни свойства.
- Диабет – съставки съдържащи се в лука, предотвратява развитието на диабет. Суровият лук понижава кръвната захар, което е особено важно за хората с диабет.
- Гадене – яденето на лук може да помогне за намаляване на гаденето. Доказано е, че жените, които консумират големи количества лук преди бременността, изпитват по-малко гадене и възможното повръщане е по-леко.
Лукът се използва и за лечение на определени кожни заболявания. Има особено положителен ефект върху зарастването на кожни язви и леки рани. Обвивките с лук се използват при измръзване, изгаряния, акне и циреи. Тънкият филм между венчелистчетата на лука действа като антисептична превръзка.
За да приготвите дресинг от лук, нарежете го на кубчета и го сложете в тенджера, залейте го с малко вода и оставете да къкри, докато омекне. След това превареният лук трябва да се смеси и да се охлади. Готовата смес може да се нанася върху кожата.
Рецепта за сироп от лук – идеален за настинки
Състав:
- 2 големи глави лук.
- сокът от един лимон.
- 10 супени лъжици пчелен мед с добро качество.
Обелете лука, нарежете го на кубчета и го сложете в чист буркан. Смесете лимоновия сок с меда и изсипете сместа върху лука. След това затворете буркана и го поставете на топло място за около 24 часа. След отваряне изсипете съдържанието през цедка или стерилна марля. Отцеденият сироп е подходящ за незабавна консумация. Трябва да го държите в хладилник до 7 дни и да консумирате по една супена лъжица 2-3 пъти на ден.
Традиционна медицина: колко полезни са люспите на лука?
Поради факта, че този продукт има толкова богат състав, той успешно се използва при лечението на различни заболявания в народната медицина. На основата на луковици се приготвят бульони, тинктури и чайове, които помагат да се излекуват от различни заболявания.
Лучените люспи имат следните свойства:
- Укрепват имунната система;
- Използва се като леко слабително;
- Има положителен ефект върху сърцето, използва се за предотвратяване на инсулти и инфаркти;
- Улеснява пречистването на кръвоносните съдове и предотвратява образуването на кръвни съсиреци;
- Втечнява храчките след кашлица;
- Представлява мощен антиоксидант;
- Облекчава болката по време на менструация при жените;
- Използва се като антисептик;
Облекчава болката и спазмите от различни етимологии;