Кивито е плод, който има много свойства, вкл. слабително, отслабващо и подхранващо, затова се използва в козметиката. Струва си да започнем с факта, че кивито е изключително богато на витамин С. Освен това съдържанието на витамини е много високо, запазва се до 90% дори след шестмесечно съхранение на плодовете. Следователно те могат да достигнат почти всякакво разстояние, до всяка държава и въпреки дългия транспорт, все още да бъдат витаминна бомба. Както знаете, витамин С е изключително важен за организма, вкл. подобрява имунитета и забавя стареенето на кожата. В допълнение, кивито съдържа, наред с други витамини К и Е, както и калий, магнезий и фолиева киселина.
Полезни свойства на кивито:
Кивито е чудесен плод за хора, които страдат от запек. Освен това е полезно в случай на замърсен организъм. Кивито също е чудесна защита за очите.
Благодарение на съдържанието на серотонин, кивито може да помогне на хората, които спят лошо. Редовната консумация ще подобри качеството на съня.
Кивито е здравословно не само когато го консумираме. Малките семена са идеални за белене, докато съдържащите се в плодовете киселини могат да бъдат намерени в кремовете. Благодарение на тях кожата ни става сияйна и озарена.
Кивито също помага за понижаване на лошия холестерол и твърде високото кръвно налягане. Първата ситуация се дължи на съдържащите се в плодовете полифенолни съединения, а втората се дължи на високото съдържание на калий.
Въпреки че може да изглежда, че кожата на кивито е напълно неизползваема, тя също съдържа витамини, така че ако някой обича да яде този плод цял, той осигурява на тялото още повече витамини. Разбира се това може да се прави ако знаете произхода на кивито, защото обикновено плодовете в магазините се обработват с различни препарати и не е препоръчително да консумирате корите им.
Кивито е полезно при настинки. Използването само на един наситнен плод (с мед) всеки ден ще засили имунната ви система. Яденето на продукта е най-добре непосредствено преди лягане.
Лечебен шейк от киви при Настинка
При настинки пригответе лечебен коктейл на основата на киви. За целта сложете едно киви в блендера, няколко малки моркови и ги нарежете. Към състава се добавя течен мед (1 голяма лъжица) и се изсипва чаша кефир.
За прочистване на организма от вредни вещества е достатъчно преди ядене да се изядат 1-2 малки плода киви.
Кивито помага да се отървете от киселини в стомаха, тежест в корема.
Настърганото киви е полезно при изгаряния и измръзване. В случай на кожни лезии, плодовете, смачкани в суспензията, се смесват, комбинират със зехтин (1 чаена лъжичка) и се прилагат върху възпалените места.
Полезните свойства на кивито позволяват плодовете да се прилагат при кашлица. В този случай се приготвя плодова салата. Счуканото киви се поръсва с канела на прах и към състава се добавя лъжица мед. Лека салата с витамини се яде през нощта, забравяйки за кашлица и безсъние. Кивито е изключително полезно за организма при продължителна кашлица и пристъпи на задух. От него се прави сироп с добавка на мед и смлян анасон. Използвайте състава в гореща форма преди лягане.
Киви – как да го ядем?
Кивито може да се яде не само сурово като закуска в киселото ни мляко например. Освен това е чудесно допълнение към салати, не само тези, съдържащи само плодове. Също така се оказва много вкусно в зелени смутита. Действа чудесно като конфитюр или сок.
Кивито е чудесно и за кремове и торти. Леко киселият вкус е чудесен контраст със сладките сладкиши, освен това изглежда наистина добре като декорация насладкиши.
Плодовете киви са не само вкусни, но и много полезни, определено си заслужава да се консумират. Ако не сме доволни от вкуса им, можем да го добавите към коктейл или мармалад.
Сладко-киселото киви е идеално за приготвяне на пикантни месни и рибни ястия. Кивито не само ги украсява, но и придава специален вкус на известни продукти. Кивито се използва и за печене на бисквитки, сладкиши, кифли. Той служи като пълнеж или декорация.
Ако правите салати и бисквити, първо обелете кивито и нарежете продукта на кубчета, ленти и кръгчета. А за приготвяне на сосове прекалено меките плодове просто се нарязват с вилица, а по-твърдите – с пасатор.