Целината е основата на много диети за отслабване и прочистване. Коренът от целина добавя вкус към супата и може да замести солта. Целината работи чудесно като съставка на различни видове салати. Всички зеленчуци са с ниско съдържание на калории, но целината е водеща.
Този често подценяван зеленчук е отличен източник на калций, витамини, калий и магнезий. Почти всяка част от целина е годна за консумация. Въпреки че вкусът не предполага, в този зеленчук има два пъти повече витамин С, отколкото в цитрусовите плодове. В зависимост от сезона и начина на съхранение, той може да съдържа до 150 mg в 100 г.
Целината съдържа и естествен комплекс от витамин В, включително фолиева киселина и витамин PP. Грудките и светлите листа имат малко бета-каротин, но тъмнозелените стъбла на целината ще допълнят идеално неговите недостатъци в тялото ни. Целината има най-много фосфор сред кореноплодните, много калций, калий и цинк, както и малко магнезий и желязо.
Полезни свойства на целината:
Настойката от семена от целина значително намалява кръвното налягане и успокоява нервната система. Не трябва обаче да използвате семена, предназначени за отглеждане, закупени в градинските магазини. Те могат да бъдат напръскани със защитни химикали. За терапевтични цели използваме само семена, закупени в магазините за здравословни храни.
Целина и ябълков сок – еликсирът на младостта
Със сок от целина, комбиниран в равни пропорции с ябълков сок, се получава напитка, без която нито една холивудска звезда не започва своя ден. Чаша от такъв „еликсир“, изпита на гладно, почиства тялото, премахва подпухналостта, овлажнява кожата, укрепва косата и придава кадифена гладкост на кожата. Благодарение на антиоксидантите, т.е. витамините С и Е, той предпазва кожата и цялото тяло от свободни радикали. Съдържа и витамини от група В.
Смути от целина и лимон
Подпомага както отслабването, така и спомага за понижаване нивата на кръвната захар. Няколко продукта са достатъчни, за да се получи това естествено лекарство.
Съставки:
- парче целина
- една стрък целина
- сокът от един лимон
- зелена или червена ябълка
- 1 см корен от джинджифил
Приготвяне:
- Предварително поставете сокоизстисквачката на влажна кърпа, така че да е стабилна по време на работа.
- Почистете и измийте корена и дръжката целина. Смесете и изцедете сока. Обелете ябълката и я добавете към сокоизстисквачката.
- Можете да го направите и с кожата, предварително измита и изтъркана. Настържете джинджифила и изцедете лимоновия сок.
- Комбинирайте съставките и го изпийте веднага.
- Ако искате да се абсорбира по-добре, разредете го с малко вода.
Целината укрепва сърдечно-съдовата система
Като се имат предвид антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на целината, не е изненадващо, че много изследователи се интересуват от нейните сърдечно-съдови ползи. Учените са установили, че полизахаридите в целината могат да намалят риска от възпаление в сърдечно-съдовата система. Може също така да се покаже, че екстрактът от целина понижава нивото на холестерола и по този начин допринася за здравето на сърцето.
Целината съдържа и фталид, вторично растително вещество, което поддържа сърдечно-съдовата система, като има релаксиращ ефект върху гладката мускулатура на кръвоносните съдове. Това води до разширяване на кръвоносните съдове и кръвното налягане може да спадне.
Целината действа срещу болести
Зеленчуците и билките от семейство зонтични, включително целина, имат високо съдържание на апигенин, светложълт растителен пигмент от групата на флавоните. Проучванията показват, че апигенинът може да спре множеството болести.
Отглеждане и грижи за целина
Целината може да расте от 120 до 170 дни, така че най-добрият вариант би бил да се отглежда растение от резници. Корените на разсада се засаждат 75 дни преди засаждането на разсада в земята.
Важно е да подготвите семената преди засаждането. Тъй като те съдържат етерични масла, това забавя покълването – може да отнеме около 3-4 седмици, за да се появят първите кълнове. За да се ускори покълването на семената, те могат да се държат в наситена с кислород вода за един ден.
За да може целината да расте без проблеми, трябва да се грижите за нея. От време на време кълновете трябва да се поливат с топла вода. Когато семената започнат да покълват, капакът се отстранява и кутията се премества на светло място. През първия месец разсадът от целина расте доста бавно.